miks mastering
mastering studio,  miks mastering,  mix mastering

Studio masteringu miks mix mastering w VAL

MIX MASTERING STUDIO, czyli jak idealnie połączyć dźwięki

Dwa pojęcia: MIX i MASTERING, to w zasadzie podstawy tworzenia elektronicznego utworu muzycznego – krok po kroku z wyseparowanych ścieżek i dźwięków powstaje pożądany utwór. Mastering studio to miejsce, które zajmuje się tym i doprowadza dźwięki do idealnego brzmienia w całości. Ale od początku.

mastering studio

MIX

Podstawą jest mix (ang. mixing), czyli połączenie wybranych ścieżek audio i ustalenie dobrych poziomów głośności, wywalenie wszelkich szumów i niedoskonałości oraz ciszy w niepotrzebnych miejscach – aby jak najlepiej „wygładzić” wstępną podstawę utworu i przygotować ją do dalszej obróbki. Miks wygładza poszczególne partie instrumentów, skraca, tam, gdzie trzeba i zajmuje się usunięciem niepotrzebnych zakłóceń i trzasków. Już czynność nagrywania utworu sprawia, że mamy do czynienia z pierwszym rodzajem miksu: ponieważ już na tym etapie o kolejnym efekcie nagranego dźwięku, o brzmieniach nagranych instrumentów decyduje wiele czynników ze studia: między innymi należą do nich dobór mikrofonów czy wybór odpowiednich wzmacniaczy i innych urządzeń. Zazwyczaj każdy instrument uczestniczący w nagraniu nagrywany jest na oddzielnej ścieżce, ponieważ nagranie ich razem skutkuje zupełnie innym wrażeniem dźwiękowym. Posiadając ścieżki np. samej perkusji, gitary basowej, instrumentu klawiszowego i wokali, można pracować nad takim ich połączeniem, aby w rezultacie przyjęły postać utworu muzycznego.

mix miks mastering

MASTERING

Mastering to działanie, które można przeprowadzić po połączeniu wszystkich do tej pory obrobionych i oszlifowanych ścieżek w jedną. Jest to doprowadzenie utworu do ostatecznej wersji, dalsze „podszlifowanie” go, zatuszowanie wszelkich dalszych niedoskonałości i dopracowanie jego unikalności, czyli walorów artystycznych. Często wizja kreatywna twórcy utworu lub części zespołu pracującej nad ostateczną jego wersją może być inna niż ogólnie przyjęte, wyjściowe standardy masteringu. Połączenie praktycznych założeń takiej pracy i logiki z kreatywnością twórców (często artystów muzyków lub aktorów bądź kreatywnych twórców reklam) jest zadaniem profesjonalisty – realizatora dźwięku, zajmującego się od A do Z miks masteringiem w studio.

Mastering studio i miks mix master mastering

Pamiętajmy o tym, że profesjonalne mastering studio oferujące mix mastering zajmie się zarówno wstępnym miksem ścieżek/utworów, jak też wykona ostateczny miks mastering powstałej ścieżki – aż do osiągnięcia upragnionych efektów.

miks mastering
Podstawowym zadaniem kroku drugiego, czyli masteringu, jest dopasowanie powstałej ścieżki do akceptowalnych w danych mediach formatów i przygotowanie do odtwarzania na wybranych rodzajach nośników. Najważniejszym zadaniem na tym kroku jest nie tylko utrzymanie (ew.dodanie) walorów artystycznych powstającej ścieżce, ale utrzymanie jej spójności, zrównoważenia oraz klarowności w odsłuchu. W różnych warunkach odsłuchiwania dźwięk może zmieniać się w zależności od rodzaju nośnika. Zadaniem mastering studio jest takie przygotowanie ścieżki, aby jak najbardziej zminimalizować różnice w odsłuchu dźwięku i „ustandardowić” go, nie rezygnując przy tym z artystycznych cech.